Kard. Wyszyński we wspomnieniach gnieźnian

„Prymas Wyszyński – wątek gnieźnieński” to tytuł filmu przygotowanego przez MOK we współpracy z archidiecezją gnieźnieńską o kard. Stefanie Wyszyńskich we wspomnieniach mieszkańców Gniezna. Premiera odbyła się 8 września w CEF.

Obraz powstał z inspiracji i według pomysłu dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie Dariusza Pilaka. Stanowi część projektów realizowanych przez placówkę w ramach obchodów Roku Prymasa Tysiąclecia.

„Chcieliśmy w ten sposób uczcić człowieka, który przez ponad trzydzieści lat był arcybiskupem gnieźnieńskim i który odcisnął wyraźne piętno w historii Polski” – mówił przed prezentacją Dariusz Pilak, dziękując zarówno bohaterom filmu, jak i wszystkim, którzy w jego realizacji pomogli. Jak dodał, żadna z osób poproszonych o udział w filmie nie odmówiła, żaden plan zdjęciowy nie został przełożony na inny dzień. „Wszędzie byliśmy przyjmowani z życzliwością i serdecznością, za co dziękujemy” – dodał dyrektor MOK.

Wartość dokumentacyjną filmu docenia Prymas Polski abp Wojciech Polak, który w obrazie również się pojawia.

„Przez to szczególne świadectwo chcemy i my powiedzieć, że pamiętamy o Prymasie Tysiąclecia, który przez 32 lata był pasterzem archidiecezji gnieźnieńskiej i który zapisał się nie tylko w wielkiej historii naszej Ojczyzny i Kościoła, ale zapisał się też w historii tego miasta, w osobistych historiach rodzin i ludzi” – mówił abp Polak wyrażając nadzieję, że ta pamięć będzie w sercach mieszkańców Gniezna trwała.

Niespełna 30-minutowy film, obok materiałów archiwalnych udostępnionych przez gnieźnieńskiego filmowca Bogumiła Bieleckiego, zawiera cenne wspomnienia osób, które kard. Stefana Wyszyńskiego znały lub go spotkały podczas jego pobytów w Gnieźnie. Obraz dostępny jest również na stronie internetowej MOK oraz stronie archidiecezji gnieźnieńskiej www.archidiecezja.pl.

Fot. B. Kruszyk
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter