Dzień Katechetyczny

„Nosząc w sobie doświadczenia poprzedniego trudnego roku nauczania zdalnego, pragniemy Panu Bogu powierzać siebie, Kościół i naszą misję przybliżania Chrystusa do serc dzieci i młodzieży” – mówił do katechetów Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył 28 sierpnia w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. inaugurującej nowy rok szkolny i katechetyczny w archidiecezji gnieźnieńskiej. „Nosząc w sobie doświadczenia poprzedniego trudnego roku nauczania zdalnego, pragniemy Panu Bogu powierzać siebie, Kościół i naszą misję przybliżania Chrystusa do serc dzieci i młodzieży” – mówił na początku Eucharystii Prymas, wzywając wstawiennictwa św. Wojciecha i św. Augustyna, patrona dnia, który – jak wskazał – „swoim życiem, powołaniem i głoszeniem Chrystusa staje na naszej drodze jako szczególny świadek wiary”.

Homilię wygłosił psycholog ks. Michał Grupa. Jak przyznał, wielu katechetów przeżywa dziś lęk, dezorientację i niepewność. Niektórzy rozpoczynają dopiero pracę w szkole, inni zmieniają środowisko, jeszcze inni zastanawiają się, jak wyglądać będzie sytuacja po pandemii.

„Wielu – nie ma co się oszukiwać – boi się, że uczniowie po raz kolejny odrzucą nas wraz z wartościami, które im proponujemy” – stwierdził kapłan dodając, że poczucie bezsilności i lęku potęgują dodatkowo problemy w domu czy parafii, a także poczucie osamotnienia w trudnej sytuacji.

„Ale my nie jesteśmy sami – mówił ks. Grupa. – I dziś Jezus mówi nam, że przy całej niepewności i zmienności świata jest coś, na czym możemy się oprzeć, co może stanowić grunt dla naszych nóg. To miłość Boga, która się nie zmienia i Jego słowo, które nie przemija”.

Analizując dalej to słowo, które w liturgii czytań wybrzmiało przypowieścią o talentach, kaznodzieja tłumaczył, że nie zawsze rozumiemy logikę Boga. Bóg bowiem daje człowiekowi zdolności i umiejętności na jego miarę, a więc tyle, ile człowiek potrzebuje, by dobrze wykonać swoje zadanie. My jednak kalkulujemy i porównujemy się z innymi, czując się niemal zawsze pokrzywdzeni.

„To niebezpieczeństwo porównywania się i zazdrości innym grozi każdemu z nas, niezależnie po której stronie ołtarza się znajdujemy” – stwierdził ks. Grupa.

„Zazwyczaj czyjeś życie wydaje nam się łatwiejsze, lepsze, przyjemniejsze, mimo, że nie znamy historii i zmagań drugiego człowieka. Ale przecież inny ma lepiej, łatwiej osiąga, sukcesy, ma lepszego proboszcza, więcej młodzieży, lepszą szkołę, więcej godzin… Zazdrość z powodu tego, że inni są bardziej obdarowani od nas może zabić radość naszego powołania i życia” – przekonywał ks. Grupa dodając, że jest jeszcze jedno niebezpieczeństwo – pokusa rezygnacji, bo „skoro mam tak mało, to po co cokolwiek robić, nie opłaca się, inni zrobią to lepiej, im bardziej zależy”.

„Czy łatwo nie ulegamy takiemu myśleniu? – pytał kapłan. – Czy w ten sposób nie zakopujemy naszych talentów?” – mówił, przywołując na koniec usłyszaną także w sobotniej liturgii słowa zachętę św. Pawła, abyśmy się coraz bardziej doskonalili, zachowali spokój i spełniali swoje obowiązki.

W czasie modlitwy w katedrze gnieźnieńskiej katecheci świeccy, siostry zakonne i kapłani rozpoczynający w tym roku misję katechetyczną otrzymali specjalne błogosławieństwo Prymasa, a ci, którzy obchodzą 25-lecie pracy gratulacje i podziękowania. Obecni wysłuchali też wykładu inauguracyjnego nt. bioetyki w katechezie, który wygłosił teolog moralista i bioetyk ks. dr Jakub Kapelak. Spotkaniu katechetów towarzyszył kiermasz pomocy katechetycznych.

Transmisje Media
Fot. J. Andrzejewski
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter