To Bóg jest Panem historii

„Duchowa walka o wolność wymaga dziś tego samego zaangażowania i heroizmu, tej samej gotowości do ofiary, jak te, dzięki którym nasi ojcowie ocalili Europę” – mówił słowami Jana Pawła II abp Wojciech Polak, przewodnicząc 9 września Mszy św. w Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu w Wiedniu z okazji 335. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej i 35. rocznicy obecności w tym miejscu papieża Polaka.

„Dziękujemy Bogu za Jego Opatrzność, za to, że jest naprawdę Bogiem historii, ludzi i narodów, ale i za wielkie dzieła, jakich Bóg dokonuje w ludziach i poprzez ludzi. On bowiem nie tylko uczy nas męstwa wobec napotykanych zagrożeń, ale również daje nam nadzieję i konieczną odwagę do podejmowania codziennych wyzwań, przed którymi wszyscy przecież każdego dnia stajemy” – podkreślił Prymas Polski nawiązując do słów wypowiedzianych w tym miejscu przed 35 laty przez św. Jana Pawła II. Przypominając ówczesną reflekcję papieża, by na wydarzenia minione patrzeć w duchu ich czasów, a nie z perspektywy epoki, w której żyjemy, wyjaśnił, że trzeba wystrzegać się zarówno triumfalizmu, jak i potępienia, choć należy zawsze pamiętać, że wojna toczona w 1683 roku, jak każda wojna, pełna była zbrodni i okrucieństw popełnianych nie tylko przez hordy tureckie, ale również przez armię cesarską i jej sprzymierzeńców.

„Nie jesteśmy tu jednak po to, by oceniać naszych przodków. Jesteśmy po to, by dziękować za ówczesne ocalenie Europy i by uczyć się wykorzystywać każdą szansę duchowego zbliżenia do innych i służby innym” – przyznał abp Polak. Nawoływał też do wyjścia z duchowego zamknięcia, przełamywania nieufności i podejrzliwości, barier uprzedzeń i przesądów wobec bliźnich – po to, by budować przyszłość bardziej Bożą i bardziej ludzką.

homilia Prymasa Polski

Bitwa zwana Odsieczą Wiedeńską stoczona została 12 września 1683 roku pod Wiedniem między wojskami polsko-cesarskimi pod dowództwem polskiego króla Jana III Sobieskiego, a armią Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy. Bitwa zakończona klęską Osmanów była przełomowym wydarzeniem, po którym Turcja przestała stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy.

za KAI
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter