Bądźcie cierpliwi i zaufajcie

Abp Wojciech Polak był jednym z katechistów 34. Światowych Dni Młodzieży. Z polskimi pielgrzymami, wśród których byli także uczestnicy Rejsu Niepodległości, spotkał się 23 stycznia w parafii pw. św. Łukasza Ewangelisty w Panama City.

Metropolita Gnieźnieński, idąc za myślą papieża Franciszka, mówił młodym o cierpliwości odkrywania powołania i konsekwencji potrzebnej do jego późniejszej realizacji. Do powołania trzeba dorastać, dojrzewać, droga ta wymaga czasu i cierpliwości. Nic nie dzieje się w jednym momencie, w jednej chwili. W jednej chwili można się zapalić, można doświadczyć czegoś pięknego, czegoś wspaniałego, ale musi to być kontynuowane w codzienności. Podzielił się też z młodymi osobistym doświadczeniem odkrywania powołania do kapłaństwa, dorastania do niego i wytrwania w nim. W tym roku, dokładnie 13 maja, w dzień objawień fatimskich, minie – jak mówił 30 lat – od chwili, gdy został dosłownie wywołany przez Kościół.

„Dziś, po 30 latach widzę, że ta decyzja, trudna, domagająca się mojego dorastania do tej łaski, której Bóg mi udzielił, która dotykała czegoś zasadniczego i fundamentalnego w moim życiu, co było moim marzeniem, moim pragnieniem, dzisiaj ta decyzja jest decyzją, w której się odnajduję” – przyznał abp Wojciech Polak.

Katecheza Prymasa Polski mp4

 

Katecheza Prymasa Polski – tekst

Wspólnie z młodymi słów Prymasa Polski słuchał także bp Jan Piotrowski z Kielc, który pod koniec spotkania również skierował kilka słów do młodych. Po zakończeniu spotkania w kościele św. Łukasza Ewangelisty abp Wojciech Polak zjadł obiad razem z pielgrzymami z archidiecezji gnieźnieńskiej. Była to okazja do wymiany wspomnień i wrażeń, zarówno z Chitré, gdzie młodzi wspólnie z Prymasem spędzili tydzień poprzedzający wydarzenia centralne, jak i z tego wszystkiego, co dzieje się w Panama City.

„Do powołania trzeba dojrzewać” – wywiad dla RM

Wieczorem tego dnia przy centrum handlowym Albrook Mall, gdzie w 1983 roku Mszę św. odprawił św. Jan Paweł II, celebrowana była Msza św. pod przewodnictwem abp Wojciecha Polaka, która rozpoczęła polskie świętowanie w stolicy Panamy. Wraz z abp. Wojciechem Polakiem uczestniczyło w nim dziesięciu polskich biskupów m.in. abp Marek Jędraszewski z Krakowa, gdzie odbyły się poprzednie Światowe Dni Młodzieży, oraz wielu polskich artystów i prawie 4 tysiące młodych Polaków, z którymi bawili się rówieśnicy z Panamy i innych krajów obecnych na Światowych Dniach Młodzieży.

 

 

Fot. ks. W. Orzechowski

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter