20. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II

Wołanie św. Jana Pawła II z początku pontyfikatu „Nie lękajcie się. Otwórzcie drzwi Chrystusowi” jest dziś szczególnie wymowne i głęboko aktualne – uważa Prymas Polski abp Wojciech Polak wspominając w 20. rocznicę śmierci papieża Polaka świadectwo jego niezłomnego życie, świętości i odchodzenia do Domu Ojca.

„Ciągle stajemy pełni wdzięczności za pontyfikat św. Jana Pawła II, za jego długie pasterskie i apostolskie posługiwanie, za świadectwo wiary, odwagi i miłości, za wszystkie pielgrzymki nadziei odbywane aż po krańce ziemi, za pełne mądrości i zatroskania słowa kierowane do nas, jego rodaków, wreszcie za świadectwo cierpienia i umierania, które nazywane jest niekiedy jego piętnastą encykliką” – mówi metropolita gnieźnieński przyznając, że mimo upływu lat nadal często patrzymy na postać św. Jana Pawła II bardziej przez pryzmat emocji niż jego nauczania. A nauczanie to – jak dodaje Prymas – wybrzmiało już na początku pontyfikatu niezwykle mocnym i aktualnym w tamtym dziejowym momencie wołaniem: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. To wołanie papież Polak powtarzał potem wielokrotnie.

„Dziś, w tak niestabilnym i niespokojnym świecie, wśród tylu lęków i niepokojów miotających także ludzkim sercem, wołanie to brzmi równie wymownie i jest głęboko aktualne” – podkreśla abp Polak.

Prymas Polski przyznaje również, że w archidiecezji gnieźnieńskiej św. Jan Paweł II wspominany jest także w kontekście jego dwóch pielgrzymek do Gniezna oraz wszystkich pamiętnych słów, w których przypominał wielowiekową historię miasta św. Wojciecha jako kolebki Kościoła i państwa polskiego. W 1979 roku, po wylądowaniu na błoniach w Gębarzewie, skąd ruszył do Gniezna, wspominał m.in. pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego, którego 1000. rocznicę koronacji w tym roku obchodzimy. I pozwolił sobie wówczas na małą dygresję, przyznając, że rozczytał się w dziele Antoniego Gołubiewa o Bolesławie Chrobrym i że oczyma duszy widzi piastowską puszczę, a może właśnie błonia, a na nich św. Wojciecha „przemawiającego do naszych praojców i Bolesława Chrobrego wykuwającego granice naszej pierwotnej państwowości i jednoczącego piastowskie gniazdo Polaków ze Stolicą Świętą”.

„Patrzymy więc w tym jubileuszowym roku na osobę Bolesława Chrobrego koronującego się w Gnieźnie przez świadectwo jego ojca Mieszka I przyjmującego chrzest święty i przez świadectwo męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, a także przez doświadczenie Zjazdu Gnieźnieńskiego, które zaowocowało ogłoszeniem utworzonej wówczas archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej, pierwszej struktury kościelnej w młodym państwie polskim” – mówi Prymas Polski.

W 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, 2 kwietnia wieczorem, abp Wojciech Polak uczestniczył w nabożeństwie Drogi Krzyżowej ulicami Inowrocławia. Rozważania oparte były na nauczaniu św. Jana Pawła II i bł. Stefana Wyszyńskiego.

więcej >>> www.archidiecezja.pl

Fot. ks. P. Kowalski

 

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter