Zakończenie roku prymasowskiego

Kardynał Vincent Nichols, arcybiskup archidiecezji Westminster w Anglii, będzie specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka na zakończenie obchodów 600-lecia prymasostwa w Polsce podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Uroczystości kończące obchody 600. rocznicy nadania arcybiskupom gnieźnieńskim godności Prymasa Polski odbędą się 29 kwietnia, w łączności z dorocznym odpustem ku czci św. Wojciecha – patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej. Jak podało 3 marca Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, papież Franciszek mianował swoim wysłannikiem na wspomniane uroczystości arcybiskupa Westminsteru kard. Vincenta Nicholsa. Archidiecezja westminsterska uchodzi za „pierwszą wśród równych” w gronie angielskich i walijskich diecezji katolickich, a jej ordynariusz piastuje zwyczajowo funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Anglii i Walii.

600 lat prymasostwa w Polsce

historia prymasostwa

Uroczystości 29 kwietnia zakończą rozpoczęte przed rokiem – także podczas odpustu ku czci św. Wojciecha – obchody 600-lecia prymasostwa w Polsce. W dziękczynieniu w katedrze gnieźnieńskiej uczestniczyli wówczas Prymasi Czech, Hiszpanii i Galii, przedstawiciele władz, liczni pielgrzymi oraz biskupi i duchowni z Polski i zagranicy. Przesłanie z okazji jubileuszu przesłał na ręce Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka papież Franciszek oraz prezydent Polski Andrzej Duda. Celebracjom liturgicznym i obchodom kościelnym towarzyszyło szereg inicjatyw kulturalnych i edukacyjnych realizowanych w archidiecezji gnieźnieńskiej w ciągu całego jubileuszowego roku. Podobnie będzie na zakończenie obchodów, kiedy zaprezentowana zostanie m.in. najobszerniejsza jak dotąd monografia o prymasach Polski.

Fot. Diocese of Westminster

 

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter